Fra de varme lande...

Tor vandt VM sølv i 45-49 Surf Ski Race

Mens vi andre går og putter os her i det blæsende efterår, er to af klubbens medlemmer taget sydpå - nærmere betegnet til Alexandria i Egypten, for at deltage i VM i konkurrence-livredning den 6.-9. oktober!

Det drejer sig om Jacob Carstensen og Tor Busch-Nielsen, som begge er på det danske landshold - Jacob i svømning og Tor i surfski. Livredning hører under svømmeforbundet, så hvis du vil vide mere, kan du prøve at kigge på www.svoem.dk

Opdatering:

Resultaterne kan ses på http://results.rescue2010.com/2010/ og der er blandt andet en vundet B-finale i 200m Obstacle Swim til Jacob, og Tor har vundet VM sølv i masters 45-49 Surf Ski Race!

Se http://results.rescue2010.com/2010/event_results.asp?compID=3&event=1M13...

 

DM på Bellevue

Jacob og Tor var også med, da der den 21. august blev afholdt danske mesterskaber i "Open Water" livredning på Bellevue. Jacob vandt surf race og blev nr. to i board race. Tor vandt i surfski.

Læs mere på http://www.svoem.dk/t2w_353.asp

 

Challenge Copenhagen

Det er godt nok ikke kajakroning, men kajakklubben lagde hus og mandskab til en kontrol- og proviantpost ved ironman-stævnet Challenge Copenhagen søndag den 15. august. Et antal af klubbens medlemmer ydede en flot indsats, da de under ledelse af Steen (kasserer) sørgede for forplejning og opmuntring af deltagerne.

Den største indsats blev dog leveret af klubbens to jernmænd:

Peter Jægerskou (12:01.16)

Jens Islin (12:39.13)